روش صحيح شستشوي پوستهاي چرب

 

007

 

افرادي كه دچار آكنه هستند و يا مستعد آن مي باشند، مي بايست در مراقبت روزانه از پوستشان دقت كافي داشته باشند. اساس درمان و كنترل آكنه به دو بخش تقسيم مي شود:

1- درمان دارويي مناسب

 

2- مراقبت روزانه مداوم

لذا نحوه صحيح مراقبت از پوست و رفتار با آن بخصوص در هنگام شستشو كه روزانه با آن سرو كار داريم حائز اهميت است. شستشوي پوست داراي آكنه مي بايست دوبار در طي روز انجام شود. توجه به اين نكته الزاميست كه شستشوي بيش از حد پوست آكنه اي نه تنها به بهبود آن كمك نمي كند، بلكه سبب خشكي و شكنندگي پوست مي شود. شستشوي پوست چرب به تعداد دو بار در طي شبانه روز براي از بين بردن آلودگي هاي محيط، چربي هاي اضافي، آرايش و تعريق مناسب مي باشد.

 

نكاتي كه مي بايست در شستشوي پوست چرب به آن توجه كرد:

 

1-    شستشو با يك شوينده ملايم:

يكي از دفعات شستشوي پوست بهتراست شب هنگام (قبل از خواب) باشد. شستشو مي تواند با پاك كننده هاي فومي انجام شود. در صورتيكه پوست داراي ضايعه جوش باشد، بهتر است از پاك كننده هايي استفاده شود كه حاوي بنزوئيل پروكسيد باشد. پاك كننده هاي حاوي اسكراب و پدهاي زبر و حتي ليف زدن به مرور زمان به پوست آسيب مي رساند. پاك كردن صورت بايد توسط نوك انگشتان انجام شود و تمامي ناحيه زاويه فكي، اطراف گوش و گردن به خوبي شسته شود.

 

2-    استفاده از تونر:

براي پاك كردن باقيمانده آرايش بر روي صورت و از بين بردن چربي هاي اضافي ترشح شده از پوست، خوب است از تونر استفاده شود. پنبه را آغشته به تونر نماييد و پوست چرب را با آن شستشو دهيد.

 

3-    استفاده از داروهاي درماني آكنه:

هرگاه پزشك معالج داروهاي آكنه برايتان تجويز كردند، اين داروها بهتر است پس از شستشوي صورت با تونر صورت پذيرد. پس از اينكه تونر كاملا روي پوست خشك شد، مي توانيد از داروهاي ضد آكنه استفاده كنيد. فراموش نكنيد به داروها فرصت كافي بدهيد تا كاملا جذب شوند.

 

4-    استفاده از مرطوب كننده:

معمولا داروهاي ضد آكنه سبب خشكي بيش از حد پوست مي شوند. جهت رفع اين موضوع مي توانيد از مرطوب كننده هاي فاقد چربي، ژل ها و لوسيون هاي مرطوب كننده كه سبك تر از كرم ها هستند، استفاده كنيد به شرطي كه كومدون زا نباشد.

پیاده سازی و پشتیبانی : گروه طراحی وب گستران پارسیان